Tagok horgászrendje
Érvényes 2025. március 1-től
1. ÁLTALÁNOS KÖTELESSÉGEK, MAGATARTÁS
a) Egyesületünk Alapszabályát, Horgászrendjét és a Közgyűlés határozatait minden horgász köteles betartani, köteles őrködni az egyesület által kezelt vízterület és környezetének rendje, tisztasága, halvédelme, valamint létesítményei (halőrház, tanyaház, csónak, berendezések, stb.) felett.
b) A horgász köteles bajbajutott társának segítséget nyújtani, fellépni a szabályszegések, orvhorgászok ellen. A szabályszegőket köteles figyelmeztetni és erről haladéktalanul tájékoztatni a halőrt, vagy a vezetőséget. Kirívóan súlyos esetben köteles feljelentést tenni a rendőrségen.
c) Minden horgász köteles az összesített fogási naplóját igazoltan minden év február 28- ig személyesen vagy postai úton leadni. Aki az összesített fogási naplóját nem adja le, illetve a leadás tényét bizonyítani nem tudja, az adott évben állami horgászjegyet csak emelt díj ellenében válthat.
2. A HORGÁSZAT SZABÁLYAI
a) Horgászni felnőtt horgásznak egyszerre kettő bottal lehetséges, botonként maximum kettő horoggal. Ifjúsági horgászok egy bottal, botonként maximum két horoggal horgászhatnak. Gyermek horgászok egy bottal, botonként egy horoggal horgászhatnak. Gyermek horgász is pergethet.
b) Csere céljából bármilyen halat szigorúan tilos visszadobni.
c) Horgászni kizárólag partról a tó körül lehet, a padokkal megjelölt horgászhelyeken a tó keleti és nyugati oldalán. A halőrház előtti terület csak külön vezetőségi vagy halőri engedéllyel horgászható. A déli parton, továbbá a be és kifolyó árkokban mindenféle horgászat tilos. A déli parton található a kíméleti terület, ott horgászni tilos! A nádasba bemenni tilos! A horgászhelyeket érkezési sorrendben lehet elfoglalni. Foglalt, vagy jelölt hely nincs, kivéve az Egyesület által szervezett horgászverseny idejére kijelölt hely(ek).
d) Horgászat során felhasználható etetőanyag mennyisége 1 kg / 24 óra. A megmaradt etetőanyagot szigorúan tilos a tóba önteni. Etetni csak bedobással, csúzli, vagy etetőrakéta használatával lehet. Mindenféle behordás (pl. csónak, etetőhajó, stb.) tilos.
e) A kis tóban kizárólag a parkoló felöli oldalon szabad horgászni, egy bottal, kizárólag úszós horgászmódszerrel.
f) A keleti oldalon lévő első három horgászhely mozgássérülteknek lett fenntartva! Horgászat e padokról is mindenkinek engedélyezett. Abban az esetben, ha mindhárom pad foglalt, a mozgássérült sporttársnak kérésére átadni kötelező!
g) Csalihal fogása céljából 1x1 méteres csalihal háló használata bárhol engedélyezett, kivéve a kíméleti terület.
3. HALFOGÁSI ELŐÍRÁSOK
Az éves tagság megváltásával mindenki jogosult spothorgász területi jegyre, mellyel békés és ragadózó halra is lehetőség van horgászni. Sporthorgász területi jeggyel ragadózó halra kizárólag pergető módszerrel van lehetőség horgászni és nincs lehetőség halelvitelre!
a) Egyesületünk vízterületén az országos fajlagos horgászati tilalmak érvényesek. Az egyesület vezetősége szükség esetén általános, illetve fajlagos tilalmat rendelhet el, melyről az egyesület tagjait tájékoztatja, amely a következő halfajokat érinti. Csukára a telepítést követően két hét / 14 nap / horgászati tilalom érvényes. Compó, aranykárász és koi ponty elvitele tilos.
Halelvitelre kizárólag halas alap területi jegy megváltását követően van lehetőség, melyhez lehetőség van az év során korlátlan számú kiegészítő halas területi jegy vásárlására is.
Amennyiben a horgász kizárólag békés halas alap vagy kiegészítő jegy birtokában véletlenül a békés halas horgászmódszert alkalmazva ragadozó halat fog, lehetősége van a kifogott ragadozó halat a halőrháznál történő lemérését követően napi áron megvásárolni, majd ezt követően elvinni. Amennyiben olyan időszakban kerül megfogásra békés halas alap vagy kiegészítő jegy birtokában a ragadozó hal, melyet a horgász el kíván vinni, amikor a halőr nem tartózkodik a halőrháznál, úgy a ragadozó halat a horgász köteles pontosan lemérni és a beíró lapba az elvitel tényét bejegyezni. A következő napon a halőrrel egyeztetett időpontba a horgász köteles az elvitt hal pénzügyi ellenértékét a halőrnél megfizetni. Amennyiben a horgász nem tesz eleget a beírás vagy a pénzügyi ellenérték megfizetés kötelezettségének az súlyos fegyelmi vétségnek számít és 6-36 hónap közötti horgászattól történő eltiltással szankcionálható!
A pergetésen kívüli ragadozóhalas horgászatra és hal elvitelre célzottan kizárólag ragadozóhalas alap vagy kiegészítő jegy birtokában van lehetőség!
b) Horgászverseny kivételével az elvinni nem kívánt vagy a napi megfogható kvótán felül fogott halat tilos letárolni, szákba helyezni.
c) Valamennyi horgász számára kötelező a pontymatrac használata független attól, hogy milyen jellegű a horgászat (sporthorgászat, pergetés, napijegyes horgászat, stb.)!
d) Valamennyi horgász számára kötelező merevítővel (karika, négyzet, téglalap) ellátott szák használata abban az esetben, ha a horgász bármely megfogott halat elvitelre elteszi. Kivételt képez ez alól a sporthorgászat, illetve a ragadozó halas horgászat, amennyiben az elvitelre szánt ragadozó hal bilincsre vagy pányvára kerül.
e) MÉRETKORLÁTOZÁSOK (az elvihető halak minimális mérete):
Ponty: 30 cm (55 cm-ig elvihető, felette védett halnak számít)
Amur. csuka: 40 cm (70 cm-ig elvihető, felette védett halnak számít)
Süllő: 30 cm
Balin: 40 cm
Harcsa: 60 cm
f) Az egyesület vízterületén a HE felnőtt, nyugdíjas, pártolói, ifjúsági és gyermek tagjai - érvényes éves területi jegy birtokában horgászhatnak. Halelvitel kizárólag megfelelő halas alap vagy kiegészítő területi jegy birtokában lehetséges!
Felnőtt tagok (2 botos horgászat): naponta két békés halat és egy ragadozó halat vagy két ragadozó halat és egy békés halat / Pl. 2 ponty és 1 csuka, vagy 2 süllő és 1 ponty /, illetve 4 kg. egyéb halat vihetnek el.
Pártolói tagok (2 botos horgászat): naponta két békés halat és egy ragadozó halat vagy két ragadozó halat és egy békés halat / Pl. 2 ponty és 1 csuka, vagy 2 süllő és 1 ponty /, illetve 4 kg. egyéb halat vihetnek el. Heti 4 db. békés halat és 4 db ragadozó halat és 8 kg egyéb halat vihetnek el. Az éves alap kvóta pártolói tagság esetén 20 db. békés hal és 10 kg. egyéb hal.
Ifjúsági tagok (1 botos horgászat 2 horoggal): naponta 1 db békés és 1 db ragadozó, továbbá 2 kg egyéb halat, vihetnek el.
Gyermek horgászok (1 botos horgászat, 1 horoggal): naponta 1 db nemes halat, továbbá 2 kg egyéb halat vihetnek el. Gyermek horgász csak nagykorú felügyelete mellett tartózkodhat a tó körül!
g) Halelviteli szándék esetén halas alap jegyet kötelező váltani. A fenti bármelyik kategóriában lehetőség van további korlátlan számú +5 db békés, vagy +5 db ragadozó hal, vagy +10 kg egyéb hal elvitelére jogosító kiegészítő területi jegy kiváltására, melynek aktuális értékét a halőzháznál történő tájékoztatáson, illetve a honlapon az „Áraink” rovatban lehet megismerni. Ezek a kiegészítő területi jegyek egy éven belül bármikor megválthatóak, de aznapra csak akkor érvényesek, ha a beiratkozást megelőzően történik a megváltásuk. A kiegészítő halas jegyek ára az aktuális piaci halárak függvényében változhat.
Az alap és kiegészítő területi jegyek egy adott éven belül használhatóak fel, át nem ruházhatóak, vissza nem válthatóak!
h) Compót, aranykárászt, koi pontyot és az 55cm-es méretet meghaladó méretű pontyot és 70 cm-es méretet meghaladó amurt, csukát elvinni tilos. A halat esetleges mérlegelés, fényképezés után azonnal vissza kell engedni. Busát mérettől függetlenül tilos vissza helyezni a tóba.
i) A megfelelő alap és kiegészítő területi jegy bírtokában elvitelre szánt halat fél kg-os kerekítéssel kell a fogási naplóba és a halőrháznál található fogási lapon bejegyezni.
j) Merítő háló használata kötelező. Drótszövésű szák használata szigorúan tilos.
4. HORGÁSZATI IDŐ
a) Horgászni egész évben lehet a jégmentes időszakban. Lékhorgászat szigorúan tilos.
b) Napi horgászati idő évi két időszakban változó:
03.01.-10.31. közötti időszakban tagjaink 0-24 óráig horgászhatnak. Éjszakai horgászat során 24 órakor nem szükséges átiratkozni a következő napra, viszont a horgászat befejezésekor új sorban az adott napra kell vezetni az éjfél utáni fogást! (A fogási napló vezetése kötelező a fenti kikötésekkel).
11.01.-02.28. közötti időszakban 06-22 óra között van lehetőség a horgászatra.
Éjszaka minden horgász köteles a horgászhelyét jól láthatóan megvilágítani. Nem számít megvilágításnak a fejlámpa használata.
5. EGYÉB RENDELKEZÉSEK
a) Érkezéskor minden horgász köteles nevét, tagsorszámát érkezési idejét olvashatóan bejegyezni a halőrháznál elhelyezett fogási lapra. Ha a fogási lap nincs kirakva, tilos a horgászatot megkezdeni.
b) A horgászat megkezdése előtt a papír alapú vagy az elektronikus fogási naplóba be kell jegyezni az összesített naptárba az adott napot. Fogás esetén az elvitelre szánt nemes halat azonnal, az egyéb halat a horgászat befejeztével összesítve be kell jegyezni a fogási naplóba a vízterület megnevezése (Tőzegbánya tó), és a tó víztér kódjának (13-081-1-5) megjelölése mellett.
c) A halőrháznál elhelyezett fogási lapra távozáskor köteles a fogott zsákmányt fél kg pontossággal mért súllyal a távozás idejével bejegyezni. Eredménytelen horgászat esetén is be kell jegyezni a távozás idejét és a fogásra vonatkozó részt ki kell húzni.
d) A horgászat során fogott és elvitelre szánt nemes hal(ak) súlyát és a fogás időpontját a papír alapú vagy elektronikus fogási naplóba be kell jegyezni. A papír alapú naplóba a hal méretét cm-ben a hal súlya után zárójelbe téve a fogást követően szintén azonnal be kell jegyezni fél kg-os kerekítéssel.
Az elvitelre szánt hal beírása előtt a horgászatot nem szabad folytatni!
e) Horgászat befejeztével a kiiratkozás csak a teljes horgászfelszerelés horgászhelyről való eltávolítása, halőrháznál, parkolóban való elhelyezése után lehetséges.
f) A fogott hal, felszerelés illetve csomagtartó felszólításra történő bemutatása a halőrnek, társadalmi halőrnek kötelező! Megtagadása esetén fegyelmi eljárás kezdeményezendő!
Egyéb kérdésekben az Országos Horgászrend rendelkezéseit kell alkalmazni.
6. A HORGÁSZTÓ ÉS KÖRNYÉKE RENDJE, KÖRNYEZETVÉDELEM
a) Minden horgász köteles a tó körül rendet, tisztaságot tartani és erre mindenkit figyelmeztetni. A horgászhelyet tisztán, szemét hátrahagyása nélkül szabad csak elhagyni.
b) Parkolni csak a kijelölt parkolóban szabad. Mozgássérült horgászaink az üdülő telepet határoló utcák mentén a telep felőli oldalon a KRESZ szabályainak értelmében mozgássérült igazolvánnyal parkolhatnak a tóparton.
c) Tüzet rakni csak a kijelölt tűzrakó helyen szabad. Sátorozásra az üdülőtelep felőli oldalon van lehetőség. Nappali sátorozásra csak alj nélküli sátor használható, naplementétől napfelkeltéig aljjal rendelkező sátor is használható. Lakósátor használatához a vezetőség írásos engedélye szükséges. Ponty esetében az Egyesület minden évben megkéri és megkapja az általános horgászati tilalom alóli felmentést a MOHOSZ-tól, tekintettel arra, hogy természetes szaporulat e halfajnál tavunkon nincsen.
d) A tóban fürödni, kutyát fürdetni tilos. A tó köré kutyát bevinni, sétáltatni tilos
e) A tó környezetében élő nádast, más növényzetet, különösen a belógó bokrokat kivágni, ritkítani tilos.
TÁRNOKVÖLGYE HORGÁSZEGYESÜLET
VEZETŐSÉGE